Bir Matematik Günlüğü

GOOGLE HESAP MAKİNESİ

Posted on: Ağustos 15, 2008

Google arama çubuğu ile temel matematik işlemlerinin, daha karmaşık işlemlerin, ölçüm birimleri ve dönüşüm işlemlerinin ayrıca fiziksel sabitlerin sonuçlarını bulabileceğimizi biliyor musunuz? Google arama çubuğunu gelişmiş bir hesap makinesi gibi kullanabiliriz. Örneğin herhangi bir dört işlem ifadesini(20+10) sayısal olarak google arama çubuğuna yazıp arama yaptığımızda sonuç (30) ekranda görünecektir. Google daha karmaşık olan trigonometrik ifadelerin değerini, üslü sayıları, köklü sayıları, kombinasyon ifadelerini, logaritmik ifadeleri, faktöriyel işlemlerini taban aritmetiği işlemlerini de hesaplayabiliyor. Bunların nasıl yapıldığını örnekleriyle görelim.

 • İki veya daha fazla sayı ile toplama işlemi yapabilmek için sayıların arasına + çıkarma işlemi yapabilmek için işareti konulur.İfadede hiçbir boşluk kalmamasına dikkat ediyoruz.

Örnek uygulama: 5+17-20+125

 • Toplama işlemi yaparken negatif tam sayıları parantez içinde yazarak kullanabiliriz. + işareti sadece toplama işlemi anlamında kullanılır.

Örnek uygulama: (-5)+(-23)-48

 • İki veya daha fazla sayının çarpımı için sayıların arasına * işareti konulur.

Örnek uygulama: 10*11*8

 • Bölme işleminin işareti için / kullanılır.

Örnek uygulama: 90/30/3 sonuca baktığımızda bir işlem önceliği verilmediğinden gooogle’ın baştaki bölme işlemini parantez içine aldığını göreceksiniz. Google hangi işlemi önce yapacağımızı belirtmediğimizden bu tür hataları bunu mu demek istediniz uygulamasına benzer bir şekilde telafi ediyor. Oysa işlemi şu şekilde de yapabilirdik. 90/(30/10) Demekki işlem önceliklerimizi de parantez içine alarak belirtmeliyiz.

 • Trigonometrik ifadeler ikisi hariç kendi adlarıyla kullanılıyor. Yani kosinüs cos, sinüs sin, tanjant tan, kotanjant ctan, sekant sec, kosekant csc ifadeleriyle. Eğer derece cinsinden değerini istiyorsak degree veya degrees, radyan cinsinden bulmak istiyorsak radian ifadesini kullanmalıyız. Negatif açıların da trigonometrik değerlerini hesaplayabilirsiniz.

Örnek uygulamalar: sin(0 degrees) sin(30 radian) cos(60 degree) tan(45 radian) ctan(45 degrees) sec(30 radian) csc(45 degrees) sin(-(30 degrees))

 • Şimdi de bir sayının üssünü alalım. Üs alma işlemi ^ işareti ile ifade ediliyor.

Örnek uygulama: 3^4 (2^3)^2

 • Bir sayının herhangi bir dereceden kökünü bulalım. Karekök alma işlemi sqrt ifadesi ile kök alma işlemi ise th root of ifadesi ile belirtilir.

Örnek uygulama: sqrt(64) sqrt(121) 3th root of 729 (729 sayısının 3. dereceden kökü)

 • Faktöriyel ifadesi aynen ! ifadesi ile kullanılır.

Örnek uygulama: 6!

 • Kombinasyon hesaplayalım.kombinasyon ifadesi choose ile belirtilir. C(n,r)= n!/((n-r)!.r!)

Örnek uygulama: 5 choose 3(5elemanlı bir kümenin 3elemanlı küme kombinasyonlarının sayısı)

 • Modüler aritmetik işlemi bile var. Bu da yine bildiğimiz ifade olan mod ile veya boşluksuz olacak biçimde % sembolü ile belirtiliyor. Bİr sayı mod olarak seçilen diğer sayıya bölündüğünde kalan ifadesi sonucu gösterir.

Örnek uygulama: 15 mod 6 15%6

 • Yüzde hesaplarına geçelim. Yine bilinen ifadenin eklentili haliyle % of ibaresiyle belirtiliyor.

Örnek uygulama: 10% of 150(150 sayısının yüzde 10’u)

 • Logaritma ifadeleri de aynen olduğu gibi tanımlanıyor. 10 tabanında logaritma log, e tabanında logaritma ln biçiminde belirtiliyor.

Örnek uygulama: log(100) ln(e) ln(100) log(1)

 • Taban aritmetiğinde 2 tabanındaki sayıları ifade etmek için 0b, 8 tabanındaki sayıları ifade etmek için 0o, 16 tabanındaki sayıları ifade etmek için 0x ibaresi kullanılır. 0b önekiyle yazdığımız sayı 2’lik tabanda yazılmış olacağından sayı içerisinde yazılabilecek en büyük rakam 1 olacaktır. 16’lık tabanda kullanabileceğimiz 9 dan büyük rakam olmadığından bunun yerine harf kullanılıyor. Böylece 16 tabanındaki rakamlar sırasıyla şöyle oluyor, 1-2-3-4-5-6-7-8-9-A-B-C-D-E-F

Örnek uygulama: 0b10+0b10 0o12+0o72 0x16*0x2

 • in roman numerals ifadesini kullanarak sayıların roma rakamı olarak karşılığını buluruz. Farklı tabandaki sayıların da roma rakamı karşılığını bulabilirsiniz.

Örnek uygulama: 500 in roman numerals 10 in roman numerals 0o25 in roman numerals 0b101 in roman numerals

 • Arama çubuğuna pi yazıp arattığımızda p sayısının yaklaşık değerini e yazıp arattığımızda da diğer sabit sayımız e‘nin yaklaşık değerini görüyoruz. İşlemlerimizde pi ve e ifadelerini de kullanabiliriz.

Örnek uygulama: sin(pi radian) pi+3,14

 • ölçü birimleriyle belirtilen büyüklüklüklerin arasına konulan in ifadesiyle ilk yazılan büyüklük son yazılan ölçü biriminin büyüklüğüne dönüştürülür.

Örnek uygulama: 1000m in km 1km in miles 1inch in cm 1short ton in kg(amerikan)

 • Fizikteki 1 astronomik birim ise 1astronomical unit biçiminde ışık hızı (the speed of light) c ile yerçekim sabiti G (gravitational constant) ifadesiyle belirtiliyor.
 • Ayrıca para birimlerinin dönüşümleri, bazı cümlelerin ilginç sayı karşılıkları ve daha birçok hesaplamalar mevcut.
Reklamlar

2 Yanıt to "GOOGLE HESAP MAKİNESİ"

verdiğiniz bilgi çok işime yaradı,teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Son Yorumlar

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: