Bir Matematik Günlüğü

SERBEST ELLE ÇEMBER ÇİZİMİ

Posted on: Eylül 3, 2008

     Doğruyu söylemek gerekirse pergelle çizerken bile zorlanılan çizim olan çemberi bu kadar ustalıkla ve el yordamıyla çizildiğini görünce(hem de tahtaya) şaşırmamak elde değil. Bu çizim metodu ilk kez Ottowa/Kanada’da Glebe kolejinde okulun website çalışmaları ile ilgilenen bir öğrenci tarafından çekilmiş. Okul müdürünün izni alındıktan sonra yalın elle çizilen çember çizimine ait video haziran 2006 tarihinde sitede yayımlanır. Video öğrenciler, fakülte ve okul yöneticileri tarafından ilgi görür. Ve okulun sitesinde uzunca bir süre yayımlanır.
    Yazılım geliştiricisi biri ile Alex Overwijk’in iş arkadaşı konuşurlarken konu her nasılsa serbest elle çember çizimi konusuna gelir. Alex Overwijk’in iş arkadaşı çember çizimini drama biçiminde gösterdikten sonra elle çizdiği bir çemberle papayı hayran bırakan bir adamın hikayesi aklına gelmiş.İnternetten araştırarak bu kişinin Giotto olduğunu hatırlamış.

    Yazılım geliştiricisi Matematik öğretmeni Alex Overwijk’in videodaki yalın elle çember çizimini güzel ve eğlenceli bulur. Dünya çember çizme şampiyonası yapılmasını talep eder.Birkaç kez izledikten sonra video içeriğini sosyal imleme sitelerinden digg’e ekler. Buradan da youtube‘a eklenen video yüksek bir izlenme sayısına ulaşır.

Aşağıdaki ilk video orijinal video olup diğerleri youtube’dan çeşitlemelerdir.
Vodpod videoları artık kullanılamıyor.

more about "untitled", posted with vodpod

Reklamlar

1 Response to "SERBEST ELLE ÇEMBER ÇİZİMİ"

Merhaba iletişim adresinizi bulamadım , buraya yazıyorum. Matematik siteleri aramasında google dailk sırada çıkan bir sitem var. Matematik sitelerini bir araya toplamaya çalışıyorum (186 site). sitem matematiksiteleri.tr.gg dir eğer sizde burda yer almak isterseniz sitemdeki link ekleme şartlarına bakınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Son Yorumlar

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: